Jak vybrat novou kancelář
Váš osobní guru ve světě kanceláří
Postup pronájmu kanceláří: Jak najít ideální prostor pro váš podnik
Pronajmout si kancelářské prostory je klíčovým krokem pro rozvoj vaší společnosti. Odhadnout
správnou lokalitu, vhodnou velikost a další aspekty může být složité, ale s naším osvědčeným postupem vám můžeme pomoci udělat správná rozhodnutí.
Pokud budete mít zájem, s veškerými níže uvedenými kroky vám pomůžeme a budeme je koordinovat.
1. Definujte požadavky a potřeby
Seznamte se s potřebami vaší společnosti ohledně kancelářských prostor. Zvažte velikost, umístění, vybavení, dostupnost parkování, bezpečnost a další faktory, které jsou pro váš podnik důležité. Berte v potaz i budoucí růst firmy a její rozvoj.
2. Vyberte si realitního partnera
Doporučujeme si najít společnost, která vám poskytne odbornou podporu v procesu hledání a pronájmu kanceláří. Nebojte se obrátit na renomované společnosti, které vám poskytnou dostatečnou podporu i v souvisejících oblastech (jako je stavebně technická podpora atp.). Ne vždy menší společnost znamená nižší náklady, zejména v případě, kdy obvykle na českém trhu je provize hrazena pronajímateli, nikoliv nájemci. Od této fáze by vám s veškerými dalšími kroky měla pomoci vaše vybraná realitní společnost.
3. Přehled trhu – zmapování možností
Je důležité komplexně zmapovat trh hned na začátku hledání. Bohužel nelze spoléhat pouze na webové servery, kdy se setkáváme s tím, že online inzerce často obsahuje neplatné či neaktuální inzeráty. Pokud se obrátíte na realitní společnost (jako jsme my) – měla by vám předložit validní a ověřený přehled všech dostupných nabídek, který by měl odpovídat skutečnosti.
4. Osobní návštěva je k nezaplacení
Osobní prohlídka nemovitosti je klíčová, a to hned z několika důvodů. Hned zprvu vám poskytne lepší představu o skutečných rozměrech a uspořádání prostoru. Během prohlídky máte možnost zažít skutečnou atmosféru, což vám umožní lépe posoudit, zda byste v daných prostorách chtěli pracovat či nikoliv. Dalším důležitým důvodem je také to, že máte možnost makléři položit doplňující otázky a získáte tak další informace, které mohou hrát důležitou roli v rozhodovacím procesu. Čím více informací o nemovitosti nashromáždíte, tím lepší pro vás bude rozhodování. Nepodceňujte kouzlo osobní prohlídky.
5. Sestavte si shortlist na základě prohlídek
Prohlídky už máte za sebou? Super. Nyní si vyberte pár nejlepších možností a sestavte si tzv. shortlist. Doporučujeme tak 3-4 varianty, abyste si rozhodování zbytečně nekomplikovali velkým počtem nabídek.
6. Nabídky – vyžádejte si Základní podmínky nájmu
Na nabídkové ceny v rámci inzerce nelze spoléhat. Důležitá je komplexní nabídka ze strany pronajímatele pro vaši společnost v podobě tzv. Základních podmínek nájmu – Heads of Terms. Ta obsahuje mimo výše nájmu i veškeré další parametry a komerční podmínky, které v konečném důsledku mají také dopad na náklady a celou transakci. Vlastní nájemní smlouvu je zatím předčasné analyzovat, zpravidla bývají příliš detailní pro tuto fázi. Váš poradce vám pomůže s jejím získáním a dohlédne na to, že nabídka obsahuje všechno, co má.
7. Zkuste zpracovat návrh dispozice, tzv. spaceplan
Rozvržení kanceláře, počet zaměstnanců nebo počet zasedacích místností. To vše zahrnuje spaceplan. Nevíte, jak nové kanceláře připravit, abyste efektivně využili celý prostor? Od toho tu je náš projektový management.
8. Porovnání nabídek
Po důkladném posouzení je důležité finanční porovnání všech obdržených nabídek. Důležité je porovnat nejen nájemné a případné pobídky, ale také zohlednit a odhadnout náklady na přípravu prostor do odpovídajícího stavu, což v konečném důsledku je jeden z rozhodujících faktorů v rámci finančního plánování a porovnání. Rádi toto zpracujeme za vás. Vedle finančního porovnání je možné udělat i subjektivní nefinanční porovnání. Zde zužitkujete čas strávený na osobních prohlídkách a zvážíte výhody a nevýhody každého prostoru.
9. Proveďte technickou prověrku
Technický audit je důležitým nástrojem pro posouzení stavu kancelářských prostor a budovy jako takové, aby se předešlo budoucím problémům. Jeho hlavním cílem je zajištění bezpečnosti a identifikace potenciálních technických nedostatků či rizik, která by mohla v budoucnu způsobit vícenáklady, omezení provozu či komfortu, či bezpečnost budovy nebo jejich uživatelů. Před tím, než učiníte rozhodnutí ohledně nových kanceláří, vám doporučujeme tento krok nevynechat. S technickou prověrkou vám rádi pomůžeme.
10. Vyjednání Základních podmínek nájmu
Poté, co máte kompletní informace a porovnané nabídky, teď je ten správný čas vyjednávat. Je však důležité se nesoustředit jen na cenu, ale i na další parametry, které v konečném důsledku mohou mít ještě větší dopad. V Savills vyjednáváme zpravidla o 40+ parametrech. Co nevyjednáte v této fázi, během ladění vlastní nájemní smlouvy se již obtížně prosazuje.
11. Vyberte si budovu a podepište HoTs
Poté, co vyjednáte hlavní podmínky, pečlivě si přečtěte a veškeré podmínky a přílohy a nechte pronajímatele zkompletovat Základní podmínky nájmu (HoTs) do PDF . Ujistěte se, že všechny podmínky jsou jasně stanoveny a že máte plný přehled o svých povinnostech a právech. Následně, pokud jste rozhodnuti, podepište. Tento dokument je sice obvykle právně nezávazný, ale, platí, že parametry v něm uvedené už se v rámci nájemní smlouvy nemění.
12. Vyjednávejte s pronajímatelem nájemní smlouvu
Pronajímatel obvykle připraví návrh nájemní smlouvy na míru uzavřeným Základním podmínkám nájmu. Vyjednávejte detaily nájemní smlouvy, nejlépe za účasti zkušených expertů nebo přímo právníků. Mějte na paměti, že institucionální smlouvy na kanceláře nejsou stejné jako ty na bydlení. Uzavřené základní podmínky nájmu by ve smlouvě měly být dodrženy, mělo by se tak převážně jednat o právní témata.
13. Uzavřete smlouvu
Našli jste s pronajímatelem společnou řeč? Výborně. Zde už přichází na řadu uzavření nájemní smlouvy na kancelářské prostory. Obvykle ji jako první podepisuje nájemce. Je důležité zkontrolovat zapracování původních základních podmínek nájmu, ale i všechny přílohy – zejména technické.
14. Dohlédněte na stavební úpravy nebo jejich realizaci
Dohlédněte na průběh stavebních úprav, a to včetně kontrolních dnů, standardů, kvality, ale i času. Může být skutečně časově ale i znalostně náročné, doporučujeme mít odborného zástupce či projektového manažera.
15. Předání a převzetí
Vítejte v nových kancelářích. Pozor – pokud byly realizovány stavební úpravy, je nutné revidovat případné vady a nedodělky, sepsat o tom příslušný protokol a dohlédnout na jejich nápravu.
